EN

Copyright © 2017. Designed by AeroNorm.

Referanslar Sertifikalar Haberler İletişim
Metallerinizi nasıl boyuyorsunuz? Yasal Koşulllar
Sektörümüzdeki çoğu firma düşük maliyetinden dolayı yaş boya değil, elektrostatik (toz) boya kullanmaktadır. Fakat yaş boya ağır şartlara maruz kalan metallerde kullanılmaktadır. Çocuk parklarındaki metaller de hem dış mekanda kullanılmakta hem de sürekli çocukların oyunlarına maruz kalmaktadır. Bundan dolayı Flopark çocuk parklarında elektrostatik boya uygulamasını yeterli görmemiş ve metallerde yaş boya kullanımını tercih etmiştir. Yaş boya 2 katmandan oluşur. Tüm bölümler astar boya ile boyanır ve fırında kurutulur. Son kat boya kurumuş astar boyanın üzerine atılır. Son işlem olarak boyanmış metaller fırınlanır. Boya işlemimizi kendi bünyemizdeki 26 metrelik kapalı boya istasyonda yapılır. Böylece hem çevreye zarar vermiyor hem de kalitemizi kendi bünyemizde kontrol edebiliyoruz.
Yaş boyanın avantajları nelerdir? 1) Birçok rakibimizin boya ve galvaniz kalınlıkları 50-60 mikronda kalırken firmamızın boya ve galvaniz kalınlıkları 150 mikrona kadar çıkabilmektedir. 2) Elektrostatik boya darbeye maruz kaldığında pul pul dökülür. Boyadaki ufak bir çizik bile kısa sürede yayılır ve çirkin bir görüntü oluşturup paslanmaya yol açar (yukarıda solda). Yaş boya ise çizilmesi durumunda büyümez. Dökülme sadece çizildiği yerde kalkacaktır, daha fazla büyüme olmayacaktır (yukarıda sağda). Ayrıca çizilme durumunda büyük ihtimalle alttaki astar ortaya çıkacak, metal gözükmeyecektir. Bu da paslanma karşısında fazladan koruma sağlar. Ancak çok derin çizikler astarı geçip metale ulaşabilir. 3) Elektrostatik boyaları tamir etmek iyi sonuç vermemektedir. Yaş boya ise tamir edilebilir. Firmamızdan edineceğiniz aynı renkteki sprey ile kendi boyanızı kendiniz tamir edebilirsiniz.
Boya kalitesi nasıl anlaşılır? TS EN ISO 2409 standardına göre yapılacak Cross Cut testleri boyaların kalitesini ortaya koyar. Bu test için önce boya bir aparat yardımı ile çizilir. Bu çizilen bölgeye bir bant yapıştırılır. Bu bandın çekilmesi ile birlikte kaç kare boyanın kalktığı not edilir. Çok detaya girmeden; ne kadar az boya kalkmışsa, boya kalitesi o kadar yüksektir. Firmamız boya kalitesinden emin olmak için her gün Cross Cut testi yapıp proses güvenliğinden emin olmaktadır.
Metal ve plastik boyalarınızda kurşun var mı? Test raporunu alabilir miyim? Ürünlerimizde sadece kurşunsuz boya kullanılmaktadır. Kurşun özellikle çocuk sağlığı açısından son derece tehlikelidir. Kurşunlu boya satan firmalar bu boyaların üzerinde çocuklar ile ilgili uyarı yazmak zorunda kalmaktadırlar. Fakat kurşunsuz boyada böyle bir uyarı yoktur. Çocuk parkları standartları EN 1176’da kurşunlu boyayı kesinlikle yasaklamıştır. Düşük maliyetinden dolayı birçok firma maalesef kurşunlu boya kullanmaya devam etmektedir. Firmamız metal ve plastiklerde 2 ppm (parts per million, milyonda 2 parça)’den az kurşun kullanıldığını garanti eder. Bu konuda tedarikçilerimizin testlerinin dışında kendi ürünlerimizi kendimiz de test ediyoruz.. Test raporlarını firmamızdan temin edebilirsiniz.